با سلام. در  پست اول قصد دارم که آموزش مهارت رایتینگ تسک 2 را با بیان کلیات آن شروع کنم. امیدوارم این سری از پستها بتواند برای شما مفید باشد و این غولی که برای بسیاری از زبان آموزان ایجاد شده است را از پا در بیاوریم.

چرا شروع دوره رایتینگ از تسک 2

از آنجایی که حتماً مطلع هستید تسک 1 رایتینگ امتحان آیلتس برای دو ماژول آکادمیک و جنرال متفاوت می باشد. از این رو از آنجایی که پوشش کامل این تسک ها نیازمند چندین پست می باشد باعث می شود که تعدادی از بازدیدکنندگان نتوانند از پست های این بخش تا مدتی استفاده کنند. از طرفی همانطور که میدانید تسک 2 رایتینگ آیلتس دارای اهمیت نمره ای بیشتر است ( دو برابر) و برای هر دو ماژول آکادمیک و جنرال یکسان است. از این رو آموزش مهارت writing را از task 2  استارت خواهیم زد.

موارد کلی و ابهامات در خصوص رایتینگ امتحان آیلتس

  • امتحان رایتینگ آیلتس دارای زمان یک ساعت می باشد که عموماً 20 دقیقه آن برای تسک یک و 40 دقیقه برای تسک دو اختصاص می یابد.
  • شما می بایست دو تسک را در برگه پاسخ نامه پاسخ دهید که برای این کار از خودکار و یا مداد می توانید استفاده کنید.
  • هر یک از دو تسک دارای یک مینیمم مقدار می باشد که برای تسک یک 150 کلمه و برای تسک دو 250 کلمه می باشد.
  • در صورتی که شما از مقدار فوق بیشتر بنویسید شامل جریمه نشده و این باور غلط که پاسخ شما خوانده نمی شود درست نیست اما به طور معمول با توجه به زمان به نظر می رسد بیش از 200 و 300 کلمه باعث شود که امکان افزایش غلط و عدم مرور برای شما ایجاد شود.
  • مهم نیست کدام تسک را اول بنویسید از هر کدام که بخواهید می توانید شروع کنید.
  • استفاده از فرمت ها و ساختارهای حفظی باعث کاهش نمره شما خواهد شد. شما می بایست به نوعی بنویسید که خلاقیت و به خصوص بودن نوشته مشخص باشد.
  • دست خط شما دارای نمره نمی باشد مدامی که خوانا باشد اما به هر حال کسی که رایتینگ شما را مرور می کند حس بهتری از خط خوب می گیرد و نیز در صورتی که خط ناخوانا باشد از نمره شما کسر خواهد شد.

ملاک های نمره دهی writing در امتحان IELTS

به طور کلی بر اساس band score descriptor که توسط موسسات IDP, Cambridge  به طور عام در دسترس همگان قرار گرفته است به قرار زیر است و شامل 4 بخش کلی است. لازم است که تصحیح کنندگان یا همان examiner ها نیز درست مانند همین رویه را اما کمی با جزئیات بیشتر در اختیار دارند که نمره شما بر اساس آن تعیین می شود اما متاسفانه این ورژن در اختیار عموم قرار نگرفته و در اینترنت نیز موجود نمی باشد یا من حداقل نتوانستم بدست آورم تا برای شما بگذارم. در زیر من معیارها را به صورت خلاصه قرار دادم و شما برای ورژن کامل می توانید به اینجا مراجعه کنید.

writing band descriptor

writing band descriptor

به طور خلاصه مورد اول TR شامل مهارت شما در پاسخگویی کامل و درست به سوال می باشد. مورد دوم که به صورت C&C بیان می شود شامل پیوستگی کلی و جزئی نوشته شما می باشد. مورد سوم LR می باشد که میزان دایره لغت شما را از نظر تفاوت و دقت در انتخاب لغات می باشد و آخرین معیار GR می باشد که گرامر شما را از نظر تنوع و درستی می سنجد.

چقدر بنویسیم؟ آیا باید تعداد کلمات را بشماریم؟

یکی از سوالات عمومی همه زبان آموزان تعداد کلمات در نوشته هایشان است. اینکه چگونه باید متوجه شوند که به حداقل تعداد رسیده اند تا نمره ای را از دست ندهند. آیا معقول است مدت زمانی را صرف شمردن کنیم؟ باید گفت که خیر معقول نیست و نیازی هم نیست. شما در ابتدا می بایست متوجه شوید با توجه به اندازه دست خط خود حدوداً چند کلمه در یک خط می نویسید. یک متن انگلیسی را بردارید در حدود 5و6 خط و آن را در برگه اصلی امتحان آیلتس ( از  Exe 1 Answer sheet دانلود کنید) رونویسی کنید و به طور میانگین تعداد کلمات را در خطوط بدست آورید.

این عدد عموماً بین 9 تا 11 کلمه می باشد که ما مثلاً 10 کلمه را در نظر می گیریم. حال شما برای تسک 2 می بایست حداقل 250 کلمه بنویسید و که خود می شود 25 خط. از طرفی بین پاراگراف های خود یک خط جا می گذارید که می شود 3 یا 4 خط و نهایتاً اینکه اگر کمی بیشتر هم برای اطمینان بنویسیم مثلاً 30 کلمه می شود 3 خط. تمامی این مقادیر ما را به عدد 31 خط می رساند.

حال بر اساس نوع صفحه بندی پاسخ نامه شما می بایست صفحه اول را پر کرده و از صفحه دوم نیمه آن را تا حدود 3/4 نیز پر کنید با این محاسبات شما قطعاً نیازی به شمردن نخواهید داشت.

how much to write task 2

how much to write task 2

 کدام تسک را اول بنویسیم؟

این مورد با 3 فرضیه جلو می رود.

  1. اول تسک 1 را انجام دهیم. این مدل بسیار ساده است شما اول تسک یک را انجام داده و سپس سراغ تسک دوم می روید. به نظر می رسد با توجه به شماره گذاری خود موسسه Cambridge این مورد معقول است اما به نظر من کمی ساده انگاری است. زیرا اولاً برا اساس فرضیه دوم و نیز اینکه تسک اول همیشه هم ساده نیست.
  2. اول تسک 2 را انجام دهیم. این نیز معقول است زیرا همانطور که گفته شد تسک 2 دارای 2 برابر نمره تسک 1 را داراست پس زمان بیشتر را شاید بطلبد. ممکن است تسک 1 نیز شاید برای شما بسیار آسان باشد.
  3. اول تسکی را انجام دهیم که برای ما آسان تر است. این روش بسیار معقول است زیرا اولاً تسکی که آسان است سریع تر تمام شده و نمره بیشتری نیز از آن کسب خواهیم کرد و ثانیاً حس بهتری داریم و با روحیه بهتری سراغ تسک بعدی می رویم. تنها تفاوت این است که در این مورد باید زمان کمی را بگذاریم و در ابتدا تسک آسان تر را انتخاب کنیم.

به نظر من روش سوم بسیار مناسب تر است و بسته به نوع سوال در روز امتحان استراتژی شما تغییر می کند.

موضوع اصلی writing را متوجه شویم.

در بسیاری از موارد هنگامی که موضوع رایتینگ در امتحان IELTS داده می شود، دارای یک قسمت پیش زمینه است یا به نوعی صورت سوال در موضوع نهفته است. در این موارد زبان آموزان معمولاً به صورت ناگهانی و سریع وارد مسئله شده و موضوع مورد بحث را از دست داده و منحرف می شوند. برای اینکه این موضوع برای شما مشخص شود به موارد زیر توجه کنید:

city centres are very crowded with cars. They often cause a great deal of  pollution. Cars should be banned from all these centres. To what extent do you

?agree or disagree with this

مثال:

به این دو نمونه نگاه کنید. متوجه اشکال آنها می شوید؟

bad examples

bad examples

مسئله این است که صورت سوال در خصوص ممانعت از ورود ماشین به مکان های شلوغ(City centres) و موافقت شما در مورد آن سوال کرده است نه در مورد استفاده زیاد از ماشین یا میزان آلودگی آنها. در خصوص این دو مورد شما تنها می توانید در استدلال هایتان به آنها رجوع کنید و نه اینکه ساختار کلیه نوشته خودتان را روی آن بنا کنید. در نتیجه هیچکدام از دو نمونه بالا نمره خوبی در بخش TA نخواهند گرفت.

بعضی وقت ها حتی ممکن است داده اضافی به شما داده شود و بتوان کل سوال را خلاصه تر کرد. به موارد زیر نگاه کنید:

 There are many problems on earth needing attention, and there should be fewer mission into space

Crime rates are growing in many major cities, so capital punishment is necessary

Fossil fuels are running out, and nuclear power is the only practical alternative

این سوالات در واقع به صورت خلاصه با این شکل در می آیند:

There should be fewer mission into space

Capital punishment is necessary

nuclear power should be used

در مواقعی حتی یک سوال به دو صورت بیان می شود:

Doctors have no right to withhold information, and must always be willing to tell the patient the truth

The economy of a country should take priority, and the environment should be regarded in second place

The popularity of large-screen movies is declining, and cinemas are dying out

در واقع این موارد این طور باید دیده شوند:

doctors have a right to withhold information

a country’s economy is more important than the environment

cinemas are dying out

?DO YOU AGREE OR DISAGREE