1- آیلتس چیست؟

ج: آیلتس یک امتحان عمومی انگلیسی شناخته شده است که توسط دو موسسه Cambridge انگلستان و IDP استرالیا در سرتاسر دنیا برگزار می شود. آیلتس مخفف عبارت سیستم آزمون زبان انگلیسی بین‌المللی International English Language Testing System  است.

2- آیلتس برای چه کسانی است؟

ج: همه افراد در امتحان آیلتس می توانند شرکت کنند. اما به طور کلی دو دسته از افراد بیشتر با این امتحان سروکار دارند. یک دسته افرادی که از کشورهایی با زبان مادری غیر انگلیسی ( مثل کشور ما ) می خواهند برای ادامه تحصیل به کشورهای انگلیسی زبان بروند ( و یا دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند). دسته دوم کسانی هستند که به هر دلیلی می خواهند به کشورهای انگلیسی زبان نقل مکان کرده و در آنجا زندگی کنند مثل مهاجران به کشورهای کانادا، استرالیا و …. اگرچه از مدرک آیلتس در مواردی همچون تعیین سطح زبان افراد در هنگام جذب نیروی کار نیز حتی در کشور خودمان هم استفاده می شود.

3- آیلتس بر چند نوع است؟

ج: آیلتس به طور عمومی بر دو نوع برگزار می شود یکی به صورت academic که مختص دانشجویان است و یکی به صورت general  که عموماً برای تعیین میزان سطح زبان انگلیسی افراد در مشاغل مختلف و یا زندگی در کشورهای انگلیسی زبان است. تفاوت این دو نوع امتحان در قسمت های ریدینگ بخش 1 و 2 و نیز بخش 1 رایتینگ می باشد.

4-نمره قبولی آیلتس چند است؟

ج: نمره آیلتس بر اساس میانگین 4 مهارت شنیداری، درک مطلب، نوشتاری و حرف زدن تعیین می شود که هر یک از این مهارت ها نمره ای بین 0 تا 9 را شامل می شوند. نمره ها بر اساس 0.5 نمره داده می شوند و امکان دارد شما نمره ای مانند 6.5 را کسب کنید. برای کسب هر یک از این اعداد شما نیاز است تا سطح خاصی از زبان را دارا باشید. نمره 0 مربوط به کسی است که در آزمون شرکت نمی کند و نمره 1 برای کسی که شرکت می کند اما سوالی را جواب نمی دهد. باقی نمره ها بر اساس هر یک از مهارت های متفاوت است که به عنوان مثال مهارت های شنیداری و درک مطلب بر اساس جواب های درست شما از 40 عدد تعیین می شود. شخصی که مثلاً 38 عدد سوال را درست جواب دهد نمره ای معادل 8.5 را خواهد گرفت. برای مهارت های نوشتاری و حرف زدن شما بر اساس نظر یک یا دو examiner نمره شما مشخص می شود و در سایت های رسمی کمبریج می توانید شاخص های نمره دهی را مشاهده کنید. اما در خصوص سوال باید ذکر کرد که امتحان آیلتس نمره ردی یا قبولی ندارد. در ضمن قابل ذکر است که نمره آیلتس همواره رو به بالا گرد می شود به عنوان مثلا شما با گرفتن 4 نمره به ترتیب 7و7و6.5و6.5 که میانگینی معادل 6.75 دارد نمره overall شما برابر 7 خواهد بود.

5- چقدر زمان لازم است تا به نمره 7 برسم؟

ج:این سوالی است که بسیاری از زبان آموزان می پرسند و باید گفت این سوال بسیار سطحی است زیرا برای رسیدن به هدف شما نیاز است که مکان فعلی خود را مشخص کنید. آیا سطح زبان شما مبتدی است؟ متوسط است؟ به هر حال باز هم با مشخص بودن این پارامتر دادن یک زمان مشخص غیر ممکن است زیرا بر اساس میزان زمانی که شما برای این امتحان در روز وقت صرف می کنید به نوعی سرعت شما برای رسیدن به هدف متفاوت است. بهتر است زیاد به این موارد فکر نکنید : دی

6- کدام مهارت آیلتس از همه سخت تر است؟

ج:این سوال باز کمی شخصی است اما بر اساس آمار گرفتن نمره بالا در مهارت های سخنوری و نوشتاری به دلیل اینکه توسط یک یا دو شخص مورد بررسی قرار می گیرند برای زبان آموزان سخت تر است. همچنین این دو مهارت به دلیل اینکه نیاز است مطالب را ایجاد کند (productive skills) به مراتب در بعضی موارد از جمله ایجاد محتوا آزمون دهنده ها را با مشکل مواجه می کند.

7- آیلتس در چه کشورهایی برگزار می شود؟

ج:آزمون آیلتس در بیش از 100 کشور جهان برگزار می شود که همگی نیز از یک رویه و یک استاندارد پیروی می کنند.

8- آیا آزمون آیلتس دارای تاریخ انقضا است؟

ج:بله. آزمون آیلتس فارغ از نمره شما تا 2 سال از زمان برگزاری امتحان دارای اعتبار می باشد.

9- آیا بهتر است در ایران آزمون دهم یا در کشورهای دیگر؟

ج:این سوال چند سالی است که در بین آزمون دهندگان به یک چالش تبدیل شده است. در حال حاضر به دلیل سخت گیری های بالا و نیز استانداردهای فراتر از سال های قبل در تصحیح قسمت نوشتاری آزمون مواجه هستیم بسیاری از افراد معتقدند با امتحان دادن در مراکز خارج از کشور نتایج بهتری را کسب خواهند کرد. باید بگویم که از نظر امکانات از جمله هدست های شنیداری مراکز داخل کشور از استاندارد بسیار بالایی برخوردارند و از این نظر جای نگرانی نیست. اما بر اساس شنیده هایی که من متوجه شدم در کشور ما به دلیل تحریم هایی که اعمال شده است مراکز موجود تحت لیسانسIDP استرالیا مشغول به کارند و طی چند سال گذشته مهارت نوشتاری توسط خود مرکز IDP در استرالیا تصحیح می شود. این مورد برای مراکزی که تحت نظر cambridge هستند گویا متفاوت است و مهارت نوشتاری در خود مرکز آزمون گیرنده تصحیح می شود. در نتیجه جواب قطعی در خصوص این سوال نمی توان داد اما این مورد باید مد نظر قرار گیرد که examinerهای موجود در ایران اکثراً ایرانی هستند و تمامی آنها نیز بر اساس استانداردهای موجود به شما نمره می دهند. این مورد را نمی توان کتمان کرد که کشور ما از نظر سطح زبان آموزی در سال های اخیر به حد نسبتاً بالایی رسیده است و ممکن است که تا حد بسیار کمی در حد 0.5 نمره آزمون گیرنده تحت تاثیر سطح زبان آموزان پیش از شما قرار گیرد و شما را با آنها نیز مقایسه کند به همین دلیل بعضاً افراد ترجیح می دهند که در کشوری امتحان دهند که تعداد داوطلبین کمتر و سطح انگلیسی در آن کشور ها پایین تر است.

10- بعد از امتحان چند روز طول می کشد تا نمره نهایی اعلام شود؟

ج:عموماً بعد از 12 الی 14 روز جواب امتحان شما از طریق سامانه اینترنتی اعلام می شود.

11-آیا کل تست در یک روز یرگزار می شود؟

ج:به ترتیب Listening، Reading، Writing همگی در یک روز برگزار می شود. ولی آرمون Speaking می تواند هفت روز قبل یا بعد از آزمون کتبی باشد. در مراکز آزمون کشورهای همسایه با متقاضیان همکاری میکنند و امکان برگزاری آزمون Speaking در همان روز و یا فردای آزمون کتبی را فراهم می کنند.

12-چه چیزی را روز آزمون می توانم با خود ببرم؟

تنها شما  اجازه دارید کارت شناسایی ، مداد و پاک کن همراه خود ببرید )لاک غلط گیر مجاز نمی باشد). بقیه وسایل شما همگی بیرون محل آزمون تحویل گرفته می شود.حتی موبایل، ساعت مچی، خوراکی و ….

13-آیا در پایان READING هم مثل LISTENING ۱۰ دقیقه برای وارد کردن پاسخ ها به پاسخنامه داده می شود؟

ج:خیر. کل زمان Reading در آیلتس یک ساعت است که شامل وارد کردن پاسخ ها به پاسخنامه نیز می شود. به هیچ وجه زمان بیشتری برای انتقال پاسخ ها به پاسخنامه نخواهید داشت.

14-آیا در برگه سوالات READING و LISTENING می توانم علامت بزنم یا یادداشتی بنویسم؟

ج:بله. اشخاصی که پاسخنامه شما را تصحیح می کنند به هیچ وجه برگه سوال شما را مورد بررسی قرار نمی دهند.

15: آیا می توانم از خودکار نیز استفاده کنم؟

ج: در قسمت های بخش شنیداری و درک مطلب خیر. در قسمت بخش نوشتاری شما مجاز هستید که از خودکار استفاده کنید ( بدون استفاده از قلم غلط گیر). اما توصیه می شود از مداد استفاده کنید.

16-چه لهجه های در LISTENING آیلتس مورد استفاده قرار می گیرد؟

ج:از آنجایی که آیلتس یک آزمون بین المللی است ، از تمامی لهجه ها استفاده می شود.

17-اگر از نتیجه آزمون راضی نبودم آیا می توانم اعتراض کنم؟

ج:بله. برگه های شما حداکثر تا چهار هفته پس از دریافت نتایج دوباره تصحیح خواهند شد. این کار برای شما هزینه دارد ولی در صورتی که نمره شما تغییر کند ، این هزینه به شما بازپس داده خواهد شد.

18-آیا فاصله‌ای بین آزمون درک مطلب و نوشتاری وجود دارد؟

ج:نه، فاصله ای بین آزمون بخش‌های شنیداری،درک مطلب و نوشتار وجود ندارد. همگی با هم برگزار شده و کلا ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. در نتیجه مطمئن شوید که قبل از آزمون خوب غذا خورده و آب نوشیده باشید.

19-چند بار می‌توانم آزمون آیلتس بدهم؟

ج:هر چند بار که می‌خواهید. محدودیتی وجود ندارد

20-آیا همراه داشتن ساعت سر جلسه آزمون مجاز است؟

ج:نه، مجاز نیست. نمی‌توانید سر هیچ یک از آزمونهای آیلتس ساعت همراه داشته باشید، حتی در تست مکالمه. یک ساعت روی دیوار وجود خواهد داشت و می‌توانید زمان را چک کنید.

21-آیا آزمون آیلتس با استفاده از یک کامپیوتر برگزار می‌شود یا کاغذ؟

ج:برخی کشورها و مراکز برگزاری آزمون در حال حاضر یک آزمون آیلتس مبتنی بر کامپیوتر برای بخش شنیداری، درک مطلب و نوشتاری ارائه می‌دهند. می‌توانید از مرکز آزمون محلی خود بپرسید که آیا چنین سیستمی در کشور شما وجود دارد یا نه. آزمون مکالمه همیشه رو در رو با ممتحن برگزار می‌شود.

22-آیا املا مهم است؟

ج:بله مهم است. اگر پاسخ از نظر املایی اشتباه باشد ممکن است کلا اشتباه در نظر گرفته شود.

23- آیا سهم نمره هر یک از سوالات در قسمت های مهارت شنیداری و درک مطلب یکی است؟

ج: بله تمامی موارد دارای یک نمره می باشند.

24-چند مرکز در تهران آزمون آیلتس برگزار می کنند؟

ج: در حال حاضر (15 دی ماه 97) 6 مرکز برگزار کننده آیلتس وجود دارد.

ج:مرکز پروشات ، ایرسافام، آیلتس تهران، دانشگاه آزاد، عصر دین و دانش و پارسیان

25- قیمت آزمون اصلی آیلتس چقدر است؟

ج: با توجه به نوسانات بازار نرخ ارز در حال حاضر  قیمت این آزمون 27.950.000 ریال می باشد.

26- آیا قیمت آزمون در کشورهای دیگر کمتر است؟

ج: بستگی دارد اما به عنوان مثال با توجه به نرخ ارز قیمت آزمون در کشور همسایه ترکیه در حدود 18.000.000 ریال است که البته می بایست مبلغ رفت و آمد و نیز اقامت را در نظر گرفت.

27- آیلتس بدهم یا تافل؟

ج: بستگی به نیاز شما دارد. در حال حاضر بازار آیلتس و نیز کلاس ها و مراجع این آزمون به نسبت بیشتر از آزمون تافل است. از طرفی نوع سوالات و برگزاری در این دو آزمون متفاوت است. پیشنهاد می شود کسانی که به کشور آمریکا قصد مهاجرت دارند آزمون تافل، کسانی که قصد اقامت در استرالیا را دارند PTE و کسانی که به کانادا و یا کشورهای اروپایی سفر می کنند آیلتس بدهند. علی ایها الحال باید این مطلب را به خاطر بسپرید که شما می بایست بر اساس نیازمندی های خودتان آزمون مناسب را شرکت کنید. بعضاً دیده شده است که تعدادی از مراکز آموزشی نمره مینیمم خاصی از یک امتحان را ملاک پذیرش قرار می دهند.