چه لغاتی در آزمون آیلتس مورد نیاز است که بدانیم؟

از آنجایی که آزمون آیلتس یک امتحان زبان عمومی (General) است در این آزمون انتظار می رود که شما گستره وسیعی از  لغات را بلد باشید. اما شاید بشود گفت چون مهم ترین بخش موثر در نمره امتحان شما در قسمت درک مطلب (reading) رخ می دهد عموماً نیاز است که شما لغات با مضمون آکادمیک را بیشتر فراگرفته و مسلط تر باشید. در متونی که در این بخش معمولاً آورده می شود اصولاً از مجلات و یا کتب آکادمیک به عنوان منبع استفاده می شود. این قسمت در خصوص ماژول جنرال کمی متفاوت است اما در این ماژول هم باز در قسمت سوم از همین موضوعات از شما سوال پرسیده می شود.

چگونه دایره لغات خود را افزایش دهیم؟

در بسیاری موارد این موضوع به سطح زبان فعلی شما برمی گردد. در صورتی که سطح زبان شما پایین متوسط است (intermediate) بهتر است که با کتب مخصوص به آموزش لغت شروع کنید. درس به درس این کتب را که به طور انبوه نیز در بازار موجود هستند پیش بروید و سرانجام پس از اینکه حس کردید دایره لغات شما به سطح (upper-intermediate)  رسیده است از روشی که در اینجا توضیح می دهم پیش بروید.

واضح است که این روش شاید برای همه افراد مناسب به نظر نرسد اما طی تجربیات من این روش یکی از ساده ترین و در عین حال سریع ترین روش هایی است که من امتحان کردم. اول از همه بدونید که شما می بایست حتماً لغات را نه تنها در متن بلکه حتماً با کلمات همجایگاه (collocation) و بعضاً هم معنی فرا بگیرید. منظور از کلمات همجایگاه این است که در زبان انگلیسی کلمات عموماً به طور جفت با یکدیگر به کار می روند و این امکان که شما یک دسته کلمات را با یکدیگر بدون در نظر گرفتن طبیعی بودن معنی کنار هم بچینید نیست. به عنوان مثال در انگلیسی ما همواره می گوییم make our bed به معنای درست کردن تختخواب و هیچگاه نمی گوییم build our bed. این یک ترکیب غلط است و این نوع ترکیبات در قسمت مکالمه و نوشتاری شما نقش بسزایی در افزایش و یا کاهش نمره شما خواهد داشت.

یک دفترچه لغت برای خود بسازید.

یکی از بهترین کارهایی که شما می توانید انجام دهید این است که با خواندن هر متن انگلیسی لغات مأنوس آن را برای خود در یک دفترچه یادداشت برداری کنید. به این صورت که لغت جدید را نوشته و جمله یا phrase مربوطه را هم از متن درج کنید. حال یک جمله نیز بر اساس مثال دیکشنری انگلیسی به انگلیسی بنویسید یا در حالت بهتر پس از خواندن مثال استاندارد دیکشنری ، مثال را خودتان طراحی کنید. با این روش شما احتمالاً در هفته های اول در مواجه شدن با متون درک مطلب از کتاب های مختلف تعداد لغات زیادی را می بایست نت برداری کنید اما پس از مدتی خواهید دید که این لغات مرتب تکرار می شوند.

حال خوب است که بدانید لغاتی که شما ثبت می کنید نمی بایست بسیار تخصصی باشند. به عنوان مثال تعدادی کلمات هست که با توجه به معنی که دارند در بسیاری از متن های آکادمیک به چشم می خورند. این لغاتی است که نیاز است شما آنها را فرا بگیرید اما به طور معمول همواره در هر متنی تخصصی تعدادی کلمه هست که نیازی نیست در دفترچه شما درج شوند زیرا به ندرت به آنها باردیگر برخورد خواهید کرد. به عنوان مثال کلمه ای مانند beneficial یک کلمه عمومی است که به تعداد زیادی در متون از آن استفاده می شود اما کلمه ای همانند asteroid کلمه ای است که تنها در متونی که موضوعشان مربوط به فضا و کهکشان باشد شاید به کار رود پس آنچنان در مرحله اول نیازی نیست به این کلمات توجه خاصی کنید. پس از اینکه خودتان متوجه شوید که تعداد کلماتی که شما در هر متنی نمی دانید به شدت کاهش یافته کم کم می توانید به لغات تخصصی تر بپردازید.

تکرار، تکرار و باز هم تکرار

یکی از مهمترین اصول یادگیری لغات انگلیسی این است که شما مرتب به صورت روزانه لغاتی را که ثبت کرده اید را برای خودتان تکرار کنید. این عمل می تواند به گونه های مختلفی صورت گیرد. اگر وقت کمی دارید تنها به لغات نگاه کرده و در ذهن خودتان اگر معنی را می دانستید سریع از روی آن گذر کنید. اگر وقت بیشتری دارید بهتر است هر از گاهی در ذهن خودتان مثال جدیدی را نیز بزنید که کلمه به صورت فعال و active در ذهن شما ثبت شود تا در مهارت های نوشتاری و مکالمه نیز بتوانید به راحتی از آنها استفاده کنید. به هر حال کلید یادگیری دائمی لغت در فرایند یادگیری تکرار است.

چه منبع و کتاب هایی

همان طور که در بالا گفتم به نظرم بعد از رسیدن به سطح upper-intermediate شما نیاز نیست کتاب های مختص لغت را برای فراگیری لغات جدید به کار ببرید. بهترین کار این است که سراغ متون آزمون اصلی رفته و از آنها به صورت منبعی مناسب استفاده کنید. از خود امتحان بگیرید و مسلماً در ابتدای امر نتایج شما با واقعیت مورد انتظار تفاوت زیادی دارند اما همین که شما مرتب با منبع هایی مشابه با امتحان اصلی سروکار دارید بسیار مفید است. در هر متن کلماتی که نمی دانید را علامت گذاری و در صورت داشتن خاصیت عمومی بودن که در بالا در بخش دفترچه لغت توضیح دادم درج کنید و سعی کنید همان مثال درون متن را جلوی آن بنویسید.

نیازی نیست که معنی لغت را از دیکشنری عیناً بازنویسی کنید و به جای آن سعی کنید نکات کلیدی تر مثل مثال درون دیکشنری و یا نکته ای مربوط به حرف اضافه آن را جلوی کلمه درج کنید. در مراجعات بعدی شما با دیدن مثال های زیر هر کلمه به معنی آن پی خواهید برد مضاف بر اینکه شما به طور ناخودآگاه کلمات همجایگاه را نیز به صورت صحیح در ذهن خواهید داشت و هنگامی که می خواهید از این کلمات در مکالمه و یا نوشته خود استفاده کنید به طور صحیح کلمات مناسب کناری آن را به کار می برید.