پادکستها عامل پیشرفت مهارت لیسنینگ

امروزه با توجه به دسترسی آسان و سریع به منابع آموزشی تعدد این منابع نیز به صورت فزاینده ای افزایش یافته است. یکی از مهارت هایی که به شدت نیاز به تمرین دارد و اکثر زبان آموزان آن را سخت می دانند مهارت لیسنینگ است. با وجود کانال های فراوان و نیز موضوعات مختلف، این مهارت به راحتی می تواند با وجود پادکست ها بهبود یابد. مهارت لیسنینگ در امتحان آیلتس نیز یکی از 4 مهارت اصلی است و با توجه به اینکه این مهارت از نوع Objective است، یعنی سلایق شخصی در نمره شما دخیل نیست، بهتر است هر آنچه را که می توانید انجام دهید تا بهترین نمره را از این بخش دریافت کنید.

englishclass101 podcast

englishclass101 podcast

 

از کجا پادکست های مناسب را پیدا کنم؟

بسیار آسان است. همان طور که گفتم تعدد کانال های پادکست هم اکنون که این نوشته را می نویسم بسیار زیاد است. از طرفی تعداد پادکست هایی که صرفاً برای آموزش زبان انگلیسی با سطوح مختلف نیز موجود است این امکان را می دهد که شما به تدریج بتوانید با هر سطح زبانی که هستید مهارت listening خود را بهبود بخشید. تنها کاری که شما نیاز است انجام دهید این است که در گوگل سرچ کنید the best podcasts for learning English و بعد از آن با تعداد زیادی نتیجه مواجه می شوید. جالب اینجاست که بسیاری از سرویس های پادکست مانند اپل نیز کلیه پادکست های خود را به طور مجانی در اختیار شما قرار می دهند.

ESLPodcast

ESLPodcast

بهترین روش برای یادگیری از روی پادکستها چیست؟

به نظر من این مورد به سطح زبان شما برمیگردد. اگر سطح زبان شما معمولی رو به پایین است بهتر است بر اساس سطح خودتان پادکست های منحصراً آموزشی مخصوص زبان را مانند BBC یا VOA را گوش کنید. اما اگر سطح زبان شما در حد متوسط رو به بالاست بر اساس علایق خود پیش بروید. موضوعاتی را که دوست دارید و به آنها علاقه دارید را سرچ کنید و پادکست های مربوطه را پیدا کنید.

به هر حال هر چقدر هم موضوعات تخصصی باشند چون توسط یک native speaker اجرا می شوند برای شما بسیار مفید خواهد بود. پس از آن باید نوع یادگیری را تمرکز کنید. به نظرم لذت را فدای یادگیری نکنید چون در آن صورت سریع این عادت گوش کردن را کنار خواهید گذاشت. هر قسمت را گوش کنید و پس از آن پس از چند روز باردیگر قسمت گوش داده شده را تکرار کنید و این بار جاهایی که متوجه نمی شوید را در دیکشنری سرچ کنید و سعی کنید معانی را به موضوع اصلی ربط دهید تا در خاطر شما بماند. اگر در تلفن همراه یا تبلت خود می بینید در بعضی سایت ها امکان دیدن متن حرف ها را نیز خواهید داشت که خود بسیار به شما کمک خواهد کرد که لغاتی را که نمی دانید را در فرهنگ لغت پیدا کنید.

6 minute English

6 minute English

تعدادی از پادکست های مناسب برای امتحان IELTS

به نظر من پادکست های دو انتشارات بی بی سی و نیز کمبریج بسیار منابع مناسبی برای یادگیری و تقویت مهارت لیسنینگ امتحان آیلتس هستند زیرا به طور کلی فرمت و ساختار این پادکستها نه تنها آموزشی است بلکه بسیار موضوعات شبیه به آنها در امتحانات اصلی دیده می شود. شما می توانید این پادکست ها را به طور انبوه در سایت ها یافته و دانلود کنید. من هم سعی می کنم در این سایت تعدادی از این موارد را برای شما آپلود کنم.

در زیر یکی از قسمت های پادکست BBC را می توانید دانلود کنید.

Minute English (A dry January) / audio script and vocab pdf