امروزه با داشتن امکاناتی که اینترنت در اختیار ما قرار داده است می توانیم از محتوای رسانه ای تصویری به خصوص ویدیو استفاده خیلی زیادی در راستای تقویت زبان انگلیسی خود بکنیم. به نظر من دو منبع بسیار مناسب برای یادگیری یکی فیلم های سینمایی و سریال ها می باشند که امروزه نیز به طور زیاد مورد اقبال جوانان قرار دارد و دیگری ویدیوهای آموزش منحصراً زبان است که توسط تعدادی از انتشارات در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

بهترین راه برای تقویت زبان از طریق فیلم و سریال چیست؟

اول از همه به نظرم این نکته را به شما بگویم که تماشا کردن ویدیو به زبان انگلیسی به هر طریقی که می خواهد باشد بسیار کمک زیادی به فراگیری زبان شما می کند. این پروسه به صورت یکنواخت و هم زمان چندین مهارت زبانی شما را تقویت می کند که می توانید از آن در امتحان آیلتس (IELTS)  نیز بهره بگیرید. اما به هر حال بنا به تجربه شخصی و نیز میزان زمانی که شما می خواهید به امر یادگیری زبان اختصاص بدهید روشی را در زیر مطرح می کنم که می توانید پیشرفت خود را به سرعت قابل ملاحظه ای بالا ببرید.

popular-tv-series

popular-tv-series

اول لذت….

هنگامی که شما یک فیلم یا یک قسمت از سریال را تماشا می کنید به طور قریب به یقین می خواهید از دیدن آن فیلم لذت ببرید. اصولاً روند آموزشی در هنگام فیلم دیدن بسیار می تواند مخل لذت شما شود. در نتیجه توصیه من همیشه این است که در ابتدا شما فیلم را به صورت کاملاً عادی بدون هیچ دغدغه ای ببینید تا از آن لذت ببرید(ترجیحاً با زیرنویس انگلیسی). این مرحله اول است و تا همین جا هم باز شما می توانید به دانش خود اضافه کنید.

حال اگر قصد دارید تا استفاده کاملاً مناسبی از دیدن فیلم در امر آموزش ببرید، باردیگر فیلمی را که دیده اید را پخش کنید و سعی کنید مواردی را که به گوشتان می خورد اما برای شما نا آشناست را در جایی یادداشت کنید. اما هم زمان به دنبال معنی یا گرامر نباشید. پس از این مرحله به سراغ دیکشنری خود بروید و کلماتی را که برای شما جدید بوده اند را بگردید.

لازم نیست تمامی موارد را یادداشت کنید اما سعی کنید به نحوی به انگلیسی بنویسید که در آینده با رجوع به آنها بتوانید موارد مهم را باز مرور کنید. تا اینجا بسیار برای شما همین کارهایی که کردید مفید بود. شما به طور قطع تعدادی لغت و اصطلاح را فراگرفته اید اما اگر واقعاً به دنبال آموزش حرفه ای از این طریق هستید می بایست پس از چند روز باردیگر سریال یا فیلم ویدیویی خود را ببینید البته این بار بدون زیرنویس. و می بایست حداقل 70 تا 80 درصد مکالمات را متوجه شوید. با دیدن سه باره فایل های تصویری شما با یادآوری صحنه ها و دیالوگ ها بسیار می توانید به یادگیری خود کمک کنید.

educational videos

educational videos

فیلم های آموزشی انتشارات را چگونه ببینیم؟

به طور کلی ویدیو هایی که توسط این انتشارات شامل BBC,discovery,long man pearson,… ایجاد می شوند بسیار نکات مناسب و یادگیرنده ای را دارند و معمولاً کلیپ های کوتاهی هستند. در کنار این موارد اصولاً لغات مهم و نکات دستوری گرامر نیز توضیح داده می شود. موضوعات اصولاً شامل موارد علمی و تحقیقاتی هستند که اتفاقاً در امتحاناتی از قبیل آیلتس نیز این موارد بسیار برای شما مناسب تر هستند. در نتیجه من در این بخش از سایت سعی می کنم تا برای شما از این قبیل موارد تصویری بگذارم.

چه موضوعاتی را بیشتر ببینیم؟

این کاملاً بستگی به علاقه شما و نیز سطح شما دارد. اگر سطح شما پایین است حتماً کلیپ های آموزشی طبقه بندی شده را در ابتدا ببینید و روی لیسنینگ و دایره لغت خود کار کنید. هم زمان امکان دیدن کارتون را نیز دارید زیرا اکثراً مکالمات بکار رفته در کارتون ها و انیمیشن ها آسان تر از فیلم و سریال است. بعد از اینکه به سطح متوسط و متوسط رو به بالا رسیدید اگر قصد دارید هم زمان زبان خود را هم پیشرفت بدید سعی کنید از ژانرهای خانوادگی و مستند بیشتر تماشا کنید.

این دو ژانر به شما کمک می کند تا بتوانید مکالمات روزمره را بهتر درک کنید. سریال هایی که در این خصوص ساخته می شوند بسیار زیاد هستند و نیز اصولاً سریال در این خصوص به شما کمک بیشتری میکند زیرا که داستان دنباله دار باعث می شود شما با شخصیت ها آشنا باشید و بیشتر بتوانید مکالمات را درک کنید. در نهایت وقتی به حد پیشرفته رسیدید می توانید به راحتی انواع فیلم ها با ژانرهای معمایی ، سیاسی و … را نیز به خوبی درک کنید.

oprah-vs-ellen

oprah-vs-ellen

برنامه های تلویزیونی شامل مصاحبه ها و Showها

یکی دیگر از منابع بسیار جذاب و مفید مصاحبه و سخنرانی های تلویزیونی است. از جمله این موارد می توان به

TED TALK,ELEN SHOW,OPERAH, ….. اشاره کرد این موراد نیز بسیار می توانند برای شما مفید باشند زیرا معمولاً دارای موضوعی آسان هستند که البته چون افراد native صحبت می کنند در عین حال که بسیار سرگرم کننده هستند می توانند نکات گرامری ، اصطلاحات و لغات روزمره خوبی را به شما معرفی کنند.

 

در ادامه قسمتی از برنامه BBC lingo hack را برای شما می گذارم.

می توانید با دیدن این سری از ویدیو ها لغات مرتبط خوبی را در خصوص قسمت های اسپیکینگ و رایتینگ آیلتس کسب نمایید.