سلام. امروز قصد داریم آموزش مهارت های چهارگانه را به صورت دقیق تر شروع کنیم و اولین نوشته مربوط به قسمت اول لیسنینگ می باشد. همان طور که می دانید در امتحان آیلتس مهارت شنوایی یا همان listening برای هر دو ماژول آکادمیک و جنرال یکی است.

نکات عمومی برای تمامی بخش ها:

 • همان طور که می دانید کل سوالات لیسنینگ در امتحان IELTS شامل 40 سوال می باشد که همگی دارای نمره یکسان می باشند.
 • به طور کلی امتحان شامل 4 قسمت می باشد و در هر قسمت شما به طور متوسط دارای 10 سوال خواهید بود.
 • هر یک از قسمت های Listening  در امتحان آیلتس دارای خصوصیات مخصوص به خود هستند که امروز قسمت یک را مورد بررسی قرار داده و یک نمونه را کامل با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.
 • موضوعات در قسمت اول و دوم عموماً راجع به موارد اجتماعی می شود و قسمت سوم و چهارم شامل موضوعات آکادمیک و آموزشی است.
 • سوالات به طور کلی از آسان به سخت می روند. البته این مورد کمی بستگی به مهارت شما دارد و برای بسیاری از زبان آموزان قسمت سوم از قسمت چهارم سخت تر است.

مهم ترین نکات:

 • هر یک از قسمت های آزمون تنها یک بار شنیده می شود و تکراری وجود ندارد.
 • در هر یک از قسمت ها قبل و بعد از هر قسمت به شما زمانی داده می شود تا صورت سوالات را بخوانید و جواب های خود را چک کنید.
 • یک توضیح کوتاه قبل از هر قسمت شنیده می شود که البته در برگه امتحانی شما دیده نمی شود.
 • در آخر امتحان مهارت شنیداری به شما 10 دقیقه زمان داده می شود تا پاسخ های خود را به برگه پاسخ نامه انتقال دهید در نتیجه در طول زمان امتحان نیازی نیست شما در برگه پاسخ برگ جواب ها را بنویسید. در برگه سوالات شما مجاز هستید مطالبی را بنویسید و یا خط بکشید.
 • املای صحیح برای هر یک از سوالات اجباری است و در صورت اشتباه املایی نمره ای به شما تعلق نمی گیرد.
 • در صورت سوالات حتماً تعداد کلمات مجاز برای نوشتن را دقت کنید و از تعداد مجاز فراتر نروید.

در زیر نمره خود را می توانید بر حسب تعداد سوالات درست بدست آورید. البته لازم به ذکر است که نمره های زیر کمی ممکن است متغیر باشد و مثلاً بعضی وقت ها تنها 40 جواب صحیح برابر نمره 9 می شود و 39 عدد نمره ای معادل 8.5 می گیرد. جدول نمره بندی در سایت های مختلف ممکن است یک عدد اختلاف داشته باشد.

IELTS-Listening-Scores

IELTS-Listening-Scores

قسمت اول لیسنینگ امتحان IELTS

 1. این قسمت یک صحبت دو طرفه است ( دیالوگ) که می تواند پای تلفن یا به صورت رو در رو باشد.
 2. موضوعات راجع به درخواست های عمومی می باشد مانند رزرو کردن یک هتل، تور گردشگری، ثبت نام برای یک کلاس، خرید یک وسیله و …
 3. در این قسمت همیشه یک مثال وجود دارد که دو بار پخش می شود. یک بار مثال پخش شده و سپس باردیگر از ابتدا قسمت شروع می شود و ادامه می یابد.
 4. اصولاً سوالات این قسمت به دو قسمت تقسیم می شوند و بین آنها یک وقفه چند ثانیه ای داده می شود.
 5. در این قسمت هدف بیشتر توانایی عمومی شما در لیسنینگ و نیز مهارت املایی شما است زیرا در 90% مواقع 10 سوال این بخش شامل پر کردن جای خالی است.
 6. حتماً حتماً به تعداد کلمات مجاز برای نوشتن دقت کنید و نیز یادتان باشد که می بایست حروف اسامی خاص را به صورت بزرگ Capital letter بنویسید.

استراتژی نوع اول سوالات listening- پر کردن جای خالی/completing notes-form

در این نوع سوالات شما می بایست جای خالی موجود در برگه سوالات را با یک یا چند کلمه پر کنید. دقت کنید که سوالات در این بخش به ترتیب پیش می روند یعنی شما بعد از پر کردن اولین جای خالی نیاز است منتظر جواب قسمت دوم باشید و به همین ترتیب. در نتیجه در صورتی که متوجه شدید که جواب یک سوال جلو تر از شما در حال پخش شدن است سوال قبل را رها کرده و سایر سوالات را از دست ندهید.

به هدینگ ها و سر تیتر ها نگاه کنید به سرعت تمامی سوالات را یکبار مرور کرده و متوجه کل مکالمه ای که قرار است پخش شود بشوید. زیر کلمات کلیدی حتماً خط بکشید و در کنار کلمات مهم که در جمله دارای جای خالی قرار دارند مترادفشان را بنویسید زیرا در اکثر مواقع مترادف آنها گفته خواهد شد و نه عین کلمات موجود. سعی کنید در صورت امکان پاسخ ها را حدس بزنید که قرار است چه چیزی باشند: اسم، اسم خیابان، یک عدد و …..

استفاده از زمان اضافی قسمت اول:

سعی کنید در زمان داده شده به شما در قسمت اول که از همه قسمت ها هم بیشتر است تمامی سوالات قسمت اول و نیز قسمت دوم را یکبار مرور کنید. با این روش شما همواره یک قسمت از صوت پخش شده جلو خواهید بود که بسیار به شما کمک خواهد کرد. پس از شنیدن قسمت مثال و اینکه باردیگر قسمت را از اول خواهید شنید به بخش اول section 1 برگردید و با نوار پیش بروید.

حال در هنگام اتمام بخش اول شما توضیحات و سوالات قسمت دوم را دیده اید و می توانید حداقل نیمی از سوالات بخش سوم را نیز پوشش دهید. ( بخش سوم بیشترین زمان را از شما خواهد گرفت و استراتژی پیشروی جلوتر از نوار به شما کمک می کند بتوانید این قسمت را به خوبی پوشش دهید)

نگاهی به یک نمونه و تحلیل آن

در زیر یک نمونه از امتحان لیسنینگ آیلتس قسمت اول را با هم تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. می توانید سوالات را save و آن را پرینت بگیرید تا خودتان جواب دهید.

 

ielts trainer listening section 1

ielts trainer listening section 1

پیش از شروع صوت:

دو کلمه یا عدد باید بیشتر ننویسیم/ سوال اول احتمالاً تاریخ است(بزرگ نوشته شود)/سوال دوم احتمالاً عدد باید نوشته شود/ سوال سوم باز هم احتمالاً عدد است ولی این بار مسافت/ سوال 4 کلمه کلیدی هتل است/ سوال 5 قیمت نوشته می شود پس عدد/ کلمه کلیدی سوال 6 تمامی وعده ها و غذاها به جز است( except) مهم است/ سوال 7 مربوط به آوردن یک وسیله است. که مبرم است essential/ سوال 8 باید نام آدرس سایت را بنویسیم/ سوال 9 یک چیزی ممکن است تغییر کند مترادف تغییر کردن alter/ سوال 10 نیز راهنما برای ….. پیش بینی شده است.

شروع لیسنینگ:

سوال 1

02:00 زن سوال می کند چه روزهایی پس باید منتظر جواب باشیم که مرد می گوید وسط های ماه و روز 17 April تاریخ پایان برای ما مهم نیست و نباید اشتباهی بنویسیم. ( به چندین حالت می توان تاریخ ها را نوشت سعی کنید یک مدل را برای خودتان همیشه یاد بگیرید که به نوع نوشتن زیاد فکر نکنید: 17th April/17 April/April 17)

سوال 2

02:30 زن سوال می کند که گروه بزرگی است؟ پس منتظر جواب هستیم اول مرد می گوید 12 نفر ثبت نام کرده اند با شما دو تا می شود 14 نفر و نهایتاً در هر گروه 16 نفر می باشد که جواب 16 است. (Maximum) معادل no more than است.

سوال 3

02:50 زن می خواهد مطمئن شود که می تواند از پس دوچرخه سواری برآید و می گوید در سایت خوانده است که به طور میانگین 45 کیلومتر مسافت طی می کنند که جواب همین است اما مرد برای اینکه شما را به اشتباه بندازد می گوید بعضی روزها 35 و هیچ روزی بیشتر از 50 نیست. on average یعنی میانگین که می شود همان 45 ( km- forty five kilometers)

سوال 4

03:15 زن می پرسد که ما در هتل اقامت می کنیم پس جواب نزدیک است و مرد می گوید همه دارای رستوران هستند و اتاق ها دارای امکانات هستند اما در سوال ما آمده است بعضی از هتل ها پس جواب هنوز نرسیده است و زن می پرسد دارای استخر هستند؟ مرد می گوید یک استخر در تعدادی هست اما هیچ کدام باشگاه ورزشی gym ندارند پس جواب swimming pool  است. ( دیکته را حواستان باشد) pool تنها هم می تواند جواب باشد

سوال 5:

3:36سوال هزینه را برای هر نفر بدون در نظر گرفتن بلیط هواپیما می خواهد. اول مرد با احتساب هواپیما می گوید که مقدارش 1177 پوند است که بعد بدون بلیط را می گوید که 1013 پوند است. ( به استرس کلمات 13/30-14/40 و … توجه کنید)

سوال 6:

4:00 زن در مورد وعده ها سوال می کند(Meals) مرد می گوید که صبحانه هست، نهار پک هست اما اسنک extra هست و باید خودشان بخرند و سپس شام در هتل سرور می شود. پس جواب snacks است.

سول 7:

4:47 حال صحبت راجع به مواردی است که داده می شود و یا باید آورده شود. دوچرخه داده می شود.  lock and a bell as like as lights اینها با دوچرخه داده می شوند there is a small bag or pania ….. اما ما نمی گذاریم که شما دوچرخه سواری کنید مگر اینکه با خودتون کلاه بیاورید (essential) جوال helmet  است. نکته ای هم راجع به Boot می گوید اما از ضرورت آنها حرفی نمی زند

سوال 8:

5:22 آدرس سایت را اسپل می کند و می گوید که یک کلمه است پس فاصله ندارد ballantyne

سوال 9:

6:05 می گوید که من باید تذکر بدم که شاید مسیر تغییر کند(alteration) اگر که هوا خوب نباشد پس جواب   route است. باید بگویم که بعضی اوقات خود من هم شک می کنم که آیا باید s جمع را در جواب بگذارم یا نه در اکثر مواقع بر اساس گرامر و یا سوال به نوعی داده می شود که این شک پیش نیاید اما مثلاً اینجا ما در نوار می شنویم که می گوید routes  و جواب هر دو نوع به نظر من می تواند باشد. طی صحبت هایی که من با اساتید داشتم به نظر می رسد که سخت گیری در این مورد آنچنان مثل قدیم نیست.

سوال 10:

6:26 زن می گوید که می خواهد تئاتر را ببیند که دوستش پیشنهاد داده و مرد می گوید که یک راهنمای تور برای ساختمان می برد اما برای  قلعه ها و موزه ها راهنما ندارند چون به طور اخص THE building را مرد گفت پس جواب همان theater /theatre  می باشد.