بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

در این آموزش به مکانیزم و فرمت بخش لیسنینگ آزمون آیلتس می پردازیم. بخشListening آزمون آیلتس برای هر دو ماژول آیلتس (آکادمیک و جنرال) یکسان است و اولین بخش آزمون محسوب می شود.

این بخش از چهار قسمت تشکیل شده که هر قسمت شامل 10 تا سوال است. سوال ها درست به ترتیب صدای ضبط شده مرتب شده اند، یعنی جواب یک سوال قبل از جواب سوال بعدی در نوار قرار گرفته و شما باید به این نکته مهم توجه داشته باشید. هر چه به سمت قسمت چهارم نزدیک تر میشویم دشواری متون ضبط شده هم بیشتر می شود.

هر قسمت شامل چه موضوعاتی است؟

قسمت اول و دوم بیشتر با موقعیت های روزمره و اجتماعی سر و کار دارند.

قسمت اول یک مکالمه بین دو نفر است، مثلا شخصی که در حال ثبت یک سفارش با تلفن است، یا در حال رزرو یک اتاق از هتل، و یا در حال اجاره یک ماشین.

ولی در قسمت دوم تنها یک نفر صحبت می کند، مثلا یک سخنرانی در مورد امکانات تفریحی شهر اصفهان، یا شخصی که در حال آدرس دادن به شماست، و یا راهنمای توری که دارد اطلاعات پایه ای در مورد یک مکان تاریخی می دهد.

مهارت لیسنینگ

مهارت لیسنینگ

قسمت سوم و چهارم آزمون آیلتس مربوط به موقعیت های آموزشی و آکادمیک هستند.

قسمت سوم یک مکالمه آکادمیک بین حداقل 2 صحبت کننده ی اصلی است (ممکنه حتی تا 4 نفر هم حضور داشته باشند و در مکالمه شرکت کنند.) مثلا چند دانشجو که درحال بحث در مورد کلاس شان هستند یا استاد دانشگاهی که در حال بحث با دانشجو هایش است. به دلیل اینکه این قسمت لغات بیشتری دارد و تعداد نفرات بیشتری نیز در آن دخیل اند نسبت به قسمت های قبلی چالش برانگیزتر است.

در قسمت چهارم فقط یک نفر در مورد یک موضوع آکادمیک صحبت می کند. (اکثرا یک استاد دانشگاه) نیازی به داشتن دانش تخصصی نیست، ولی زبان به کار برده شده کمی سخت و پیچیده است. برای اکثر افراد این قسمت سخت تر از تمامی قسمت های پیشین است.

نکته مهم 1: نوار فقط یک بار پخش خواهد شد

نوار ضبط شده فقط و فقط یک بار برای تان پخش می شود و از لهجه های مختلفی در آن استفاده می شود (بریتیش، استرالیایی، نیوزیلندی، کانادایی و آمریکایی). بنابراین شما باید آمادگی کامل برای شنیدن هر کدام از لهجه ها را داشته باشین، ولی لهجه غالب آزمون آیلتس لهجه بریتیش (British) است، بر خلاف آزمون تافل که لهجه غالب آن آمریکایی است.

you will hear just once only

you will hear just once only

چون شما در این بخش مجموعا با 40 تا سوال رو به رو هستین بایستی در طول شنیدن بتوانید همزمان پاسخ ها را روی دفترچه سوالات بنویسید. بعد از 30 دقیقه شنیدن به شما 10 دقیقه وقت داده میشود تا پاسخ هاتون را به برگه پاسخ نامه منتقل کنین.

نکته مهم 2:  اشتباهات املایی و گرامری نداشته باشید

مثل دیگر بخش های آزمون آیلتس، وقتی که دارین پاسخ هاتون را در پاسخ نامه اصلی وارد می کنید خیلی باید مواظب باشین. چون هر گونه اشتباه املایی (Spelling) یا گرامری پاسخ شما را کلا نابود می کنه و نمره ای به اون پاسخ تعلق نمی گیره. مثلا s سوم شخص، مفرد یا جمع بودن اسم ها و … مهم هستند. حرف اول اسم های خاص مثل اسم کشورها نیز بایستی بزرگ باشد، مثلا اگر Australia را australia بنویسید، پاسخ شما غلط تلقی می شود. (البته یک راه فرار از این قضیه وجود دارد، میتوانید پاسخ تان را کلا با حروف بزرگ بنویسید تا دیگر نگران اسم های خاص نباشید.)

به علاوه پاسخ های تان بایستی خوانا باشند. بنابراین خیلی مهمه که این 10 دقیقه را اختصاص بدهید به اینکه پاسخ ها را با دقت و نظم انتقال بدهید. نیازی به گفتن نیست که انتقال مستقیم پاسخ ها به پاسخ نامه اصلی اشتباه بزرگی است که بعضی ها مرتکب میشوند.

grammar-and-spelling-errors

grammar-and-spelling-errors

نکته مهم 3 : سوالات به یک اندازه نمره دارند

درسته که سوال های آخری سخت تره، ولی سوال اول همان قدر امتیاز دارد که سوال چهلم دارد. بنابراین صورت سوال ها را با دقت بخونید و پاسخ را با اسپلینگ صحیح بنویسید. سوال های آسان اولی را بخاطر اشتباه های الکی از دست ندهید. همچنین چون تمامی سوال ها ارزش یکسانی دارند، اگر به هر دلیلی پاسخ یک سوال خاص را نتوانستید بدهید، سریع پاسخ آن را حدس بزنید و به سوال های بعدی بپردازید.

 نکته مهم: به صورت سوال دقت کنید و تعداد کلمات را مد نظر قرار دهید

حتما حواس تان به صورت سوال هر سوال باشه. همیشه محدودیت پاسخ به سوال مشخص می شود، مثلا در: NO MORE THAN TWO WORDS AND/OR A NUMBER
گفته شده که بیشتر از دو کلمه و/یا یک عدد ننویسید. یعنی مجاز هستید مجموعا حداکثر دو کلمه و یک عدد بنویسید. اگر بیشتر بنویسید، هیچ نمره ای نخواهید گرفت. کلمات مخفف شده (Contracted) مثل They’re مورد سوال قرار نمی گیرند و کلماتی که در آن ها خط فاصله (Hyphen) بکار رفته مثل Check-in یک کلمه محسوب می شوند.
همچنین جواب ها را به همان شکل که در نوار صحبت می شود باید بنویسید و هیچ تغییری در آن ها ندهید.

نکته: در شمارش کلمات، a/an و the هر کدام یک کلمه محسوب می شوند.

faq-for listening

faq-for listening

سوالات متداول در مورد بخش Listening:

 1. آیا همه شرکت کنندگان آیلتس، آزمون Listening یکسانی می دهند؟

  بله! آزمون یکسانی برای همه در نظر گرفته شده است.

 1. آیا پاسخ های اشتباه نمره منفی می گیرند؟

  خیر! بنابراین اگر جواب یک سوال را نمی دانستید، حدس بزنید.

 1. آیا قبل از اینکه نوار آغاز شود، وقتی برای خواندن سوال ها هست؟

  بله! قبل از آغاز هر نوار مقدار کمی زمان داده می شود (تقریبا 30 ثانیه). از این زمان بایستی حداکثر استفاده را برای آشنایی با سوالات بعدی ببرید. سوال ها را بخوانید و زیر کلمات کلیدی خط بکشید. قبل از شروع نوار ذکر می شود که چه سوالاتی بایستی پاسخ داده شوند، مثلا: You will now hear questions 14 – 20 …

 1. آیا میتوانم از خودکار استفاده کنم؟

  نه! برای بخش های Listening و Reading حتما بایستی از مداد استفاده کنید ولی برای بخش Writing می توانید از مداد یا خودکار استفاده کنید. بنابراین فراموش نکنید با خود پاک کن ببرید.

 2. آیا باید در پاسخ هایم از a/an یا the استفاده کنم؟

  بستگی دارد. اگر نوع سوال تکمیل کردن جمله است، بله! چرا که جمله بایستی از لحاظ گرامری کاملا صحیح باشد. ولی اگر سوال از نوع تکمیل کردن فرم، جدول، فلوچارت و … است نیازی به گرامر نیست و بنابراین نیازی به استفاده از حروف تعریف نمی باشد.

 1. اگر در روز آزمون با صدای هدفون مشکل داشتم چکار کنم؟

  بلافاصله به مراقب آزمون اطلاع دهید تا اگر مشکلی دارد برطرف کند و یا اگر میزان صدای آن کافی نیست، آن را تنظیم کند.