مهارت Reading , درک مطلب

بخش درک مطلب یا Reading در آزمون آیلتس دومین مهارتی است که مورد سنجش قرار می گیرد. این قسمت چه برای داوطبان general و academic به مدت 60 دقیق می باشد و شامل 3 بخش کلی است. در ماژول جنرال در دو قسمت اول شما با تعدادی متن مواجه می شوید که عموماً در خصوص مسائل عمومی تر می باشند مثل پیدا کردن شغل یا ثبت نام در یک موسسه و یا رزرو یک هتل و …. هر بخش به خودی خود ممکن است دارای چند متن جدا اما مرتبط به هم باشند که به دلیل اینکه این متون از هم جدا هستند و تفکیک شده پاسخ دادن به سوالات آسان تر است. در قسمت سوم یک متن نسبتاً علمی داده می شود که کمی به نسبت سخت تر از دو بخش قبلی بوده و یک متن طولانی یکپارچه است. به همین دلیل اگر به طور متوسط 40 سوال کلی قسمت reading را به سه قسمت مساوی 13 سوال تقسیم کنیم، در این صورت در قسمت آخر شما یک متن داشته که 13 سوال از آن استخراج شده است و تشخیص اینکه جواب هر سوال در کدام قسمت متن قرار گرفته است کمی چالش برانگیز است. حال در ماژول آکادامیک این حالت برای هر سه متن صدق می کند و داوطلب با سه متن طولانی مواجه است. تمامی متون دارای محتوای علمی هستند و بعضاً لغات تخصصی نیز دیده می شود.

متن سخت نیست سوالات سخت هستند!

 

به طور کلی مشکل اکثر زبان آموزان در بخش reading این نیست که آنها متن را متوجه نمی شوند بلکه مشکل در این است که سوالاتی که مطرح می شوند بسیار زیرکانه طرح می شوند و شما را به شک و اشتباه می اندازند. به همین دلیل نیاز است که متن را به خوبی و در بعضی قسمت ها با جزئیات متوجه شوید تا قادر به پاسخ گویی باشید. خیلی ها بر این باورند که متون سه قسمت از آسان به سخت قرار می گیرند اما به شخصه این نظر را ندارم و بیشتر فکر می کنم که میزان تسلط شما به محتوا و موضوع هر قسمت است که میزان سختی یا آسانی را برای شما تعیین می کند. دیده می شود که مثلاً موضوع یک متن در خصوص یک پدیده علمی است که شما پیش از آن در مورد کل موضوع اطلاعاتی را دارید در این حالت این متن برای شما بسیار آسان تر خواهد بود. البته نا گفته نماند که شما نیاز است که به اطلاعات خود اکتفا نکنید حتی اگر مثلاً موضوع با رشته تحصیلی شما همخوانی دارد زیرا باید سوالات را بر اساس متن داده شده پاسخ دهید. اگرچه در صورتی که با کمبود وقت مواجه شدید می توانید سوالات را با منطق خود پاسخ دهید زیرا پاسخ اشتباه دارای نمره منفی نمی باشد.

پاسخ ها را هم زمان انتقال دهید. به صورت سوال دقت کنید

 

نکته دیگر که می بایست مد نظر قرار دهید این است که شما می بایست پاسخ ها را در زمانی که متون را مطالعه می کنید به برگه پاسخ نامه خود انتقال دهید زیرا به شما وقت اضافی در انتها برای انتقال سوالات به برگه پاسخ نامه داده نمی شود. این عمل در قسمت listening انجام می شود و به شما 10 دقیقه اضافی داده می شود. همچنین باید گفت که پاسخنامه را حتماً باید با مداد پر کنید. به صورت سوالات دقت کنید زیرا باید عیناً همان چیزی که در صورت سوال از شما خواسته شده است را وارد کنید به عنوان مثال در سوالات true,false, not given در صورتی که شما به جای کلمه true از حرف T استفاده کنید این سوال برای شما منظور نخواهد شد و این یک اشتباه رایج بین داوطلبین است زیرا اصولاً در هنگام تمرین همه ما به این صورت خلاصه نویسی می کنیم و در روز امتحان به دلیل استرس زمانی و … فراموش می کنیم که کلمه را به صورت کامل درج کنیم. در آخر نیز اینکه بهتر است برای هر متن حدود 15 دقیقه وقت اختصاص دهید و نهایتاً با 15 دقیقه باقی مانده مواردی که نرسیدید جواب بدهید را پوشش دهید زیرا شاید متن سوم مثلاً برای شما آسان باشد و اگر با کمبود وقت مواجه شوید سوالاتی را که می توانستید نمره خوبی را از آنها دریافت کنید را از دست خواهید داد.