در این پست قصد دارم آموزش تکنیک های امتحانی مهارت درک مطلب یا همان reading امتحان آیلتس را باهم شروع کنیم. ابتدا نکات کلی را خاطر نشان می کنم و سپس تمرکز خودمان را روی نوع خاصی از سوالات که به سوالات درست غلط هستند می گذاریم.

نکات اصلی و عمومی در پاسخ گویی به سوالات reading

در هر یک از ماژول های آکادمیک و جنرال نکاتی مشترک و عمومی وجود دارد که به شما کمک می کند به طور کلی سوالات را بهتر پاسخ گو باشید. موارد از قرار زیر است:

reading tips 1

reading tips 1

نکات عمومی:

 • امتحان درک مطلب برای هر دو ماژول آکادمیک و جنرال شامل 40 سوال می باشد و 60 دقیقه زمان دارد
 • در هر دو ماژول امتحان به سه بخش کلی تقسیم می شود. مهارت reading برای دو ماژول جنرال و آکادمیک متفاوت است و به طور کلی ماژول آکادمیک دارای متونی مربوط به یافته های علمی و پژوهشی و یا تاریخی است و ماژول جنرال در دو بخش اول مربوط به نیازهای روزمره مثل آگهی استخدام و یا خرید بلیط و … است. در بخش سوم مانند متون ماژول آکادمیک دارای موضوعی به نسبت سخت تر و پیچیده تر است.
 • به طور کلی می توان گفت که مهارت ریدینگ در ماژول آکادمیک سخت تر است.
 • به طور متوسط شما می بایست بر روی هر متن وقتی حدود 20 دقیقه را صرف کنید.
 • متون به نوعی شاید از آسان به سخت قرار گیرند اما این قانون کلیت ندارد و به اشراف شما به موضوعات نیز بسیار مرتبط است.
 • تمامی سوالات دارای یک نمره می باشند و در تمامی موارد املای کلمات اهمیت دارد
 • در انتهای زمان 60 دقیقه به شما زمان اضافی برای انتقال پاسخ ها به پاسخ برگ داده نمی شود در نتیجه شما می بایست هم زمان جواب ها را در پاسخ برگ خودتان منتقل کنید و به آخر جلسه موکول نکنید. نمره منفی نیز برای سوالات در نظر نگرفته شده است.

تکنیک های اصلی

 • امتحان درک مطلب IELTS در واقع مهارت شما خواندن سریع مطالب، نوع استنتاج شما و نیز دایره لغات شما را مورد سنجش قرار می دهد. در نتیجه در بسیاری از موارد به دلیل ندانستن کلمه ای کلیدی شاید شما نتوانید یک سوال را به درستی پاسخ دهید. عکس این مطلب نیز صادق است یعنی شما نیاز نیست تمامی لغات را معانیشان را بدانید و در بسیاری از موارد می توانید به راحتی جواب یک سوال بدون دانستن تمامی لغات مربوطه، پیدا کنید.
 • در بسیاری از کتب آموزشی گفته می شود که شما می بایست از تکنیک skim and scan استفاده کنید. نظر شخصی من این است که این روش چندان مفید نیست و به طور خاص قابل استفاده است که در ادامه توضیح می دهم.

مراحل خواندن یک متن:

تیترها مهم هستند:

 • شما در ابتدا می بایست تیتر متن یا همان title و sub-title ها را بخوانید. با این کار شما می فهمید که موضوع اصلی متن در مورد چیست.

اول سوالات را بخوانید!

 • سپس باید به سراغ سوالات بروید. هر بخش از سوالات را به طور یکجا با هم مطالعه کنید. سوالات یک متن معمولاً شامل 13 سوال است که به انواع مختلف 4و5 تایی تقسیم می شود. از سوال یک شروع کنید و مثلاً 5 سوال اول که از یک گروه هستند را بخوانید.

به دنبال کلمات کلیدی و بسیار کلیدی…

 • هر سوال دارای یک کلمه بسیار کلیدی و تعدادی کلمه کلیدی است. کلمات بسیار کلیدی کلماتی هستند که شما به تنهایی با دانستن آنها می توانید محل جواب سوال را پیدا کنید. این کلمات معمولاً اسم های خاص یا تاریخ یا عدد هستند. اینها مواردی هستند که شما می توانید به راحتی با دیدن سطحی skim آنها را پیدا کنید. اما سایر موارد و skim کردن کل متن فایده ای برای شما نخواهد داشت. کلمات بسیار کلیدی در واقع کلماتی هستند که امکان عوض شدن ندارند مثلاً اگر در متن سوال کشور انگلستان آمده است به همان اسم در متن نیز دیده می شود. و یا تاریخ قابل تغییر دادن نیست اما کلمه hot اگر چه در صورت یک سوال شاید مهم باشد اما می تواند مترادفی مثل warm داشته باشد و چشم شما آن را پیدا نمی کند.

زیر کلمات خط بکشید

 • زیر کلمات کلیدی را به همراه کلمه بسیار کلیدی خط بکشید. پس از اتمام این کار سراغ متن رفته و به سرعت به دنبال کلمه بسیار کلیدی خود بگردید.

کلمه بسیار کلیدی جای جواب را نشان می دهد

 • پس از پیدا کردن کلمه بسیار کلیدی به دقت محل را بخوانید با کلمات کلیدی تطابق دهید و جواب سوال را پیدا کنید.

سوالات به ترتیب واقع می شوند…. اکثر اوقات

 • به خاطر داشته باشید در اکثر مواقع ترتیب سوالات مرتب است یعنی سوالات یک بخش و حتی سوالات تمامی بخش ها به ترتیب متن قرار گرفته اند. این امر در خصوص یک بخش بیشتر صدق می کند. اگر سوال دو را نتوانستید پاسخ دهید و سوال سه را و یک را جواب دادید تقریباً مطمئن باشید که جواب سوال در بین جواب های یک و سه است.

در برگه سوالات هر خط بکشید و پاراگراف ها را خلاصه نویسی کنید

 • کلمات کلیدی که در متن نیز هستند را خط بکشید زیرا برای سوالات بعدی به شما کمک می کند
 • یکی از روشهای مناسب در خواندن متون این است که بعد از خواندن هر پاراگراف یک خلاصه در حد 3 تا 4 کلمه کنار پاراگراف به صورت تلگرافی بنویسید که به شما کمک کند بدانید این پاراگراف راجع به چه چیز بوده است.

در 15 دقیقه جواب دهید و سراغ متن بعدی بروید

 • سعی کنید متن ها را در 15 دقیقه خوانده و به سراغ متن بعدی بروید و در نهایت از 15 دقیقه اضافی برای سوالات باقی مانده بهره ببرید زیرا ممکن است متن بعدی برای شما بسیار راحت تر باشد.

به موضوعات فیلسوفانه و سخت نگاه نکنید!!

 • سعی کنید زیاد فیلسوفانه به موضوع ها نگاه نکنید از قدرت استنتاج خودتان نیز بهره ببرید اما حتی اگر از دانسته های قبلی جواب سوالی را می دانید آن را پاسخ ندهید و تنها به مطالب درون متن اکتفا کنید.

سوالات درست /غلط /غیر قابل پاسخ

سوالات این مدلی در امتحان IELTS قسمت reading برای بسیاری از زبان آموزان سخت است و حق هم دارند بسیاری پیش می آید که شما جواب را می دانید اما نوع طرح سوال به گونه ای است که شما را به شک می اندازد که آیا FALSE است یا NOT GIVEN. روش کار به این صورت است که شما می بایست کلمات کلیدی را پیدا کرده و سراغ متن بروید اگر مترادف های کلمات کلیدی شما وجود دارد و متن خلاف بیانیه سوال را نمی گوید جواب درست است.

حواستان باشد برای اطمینان به طور کامل کلمه TRUE or YES را بنویسید. اگر به طور صریح صورت سوال با متن مغایرت دارد پاسخ FALSE or NO است. به قید ها و نیز به موارد ریز توجه کنید که آیا همخوانی وجود دارد یا خیر. کلماتی مثل always, all,sometimes,sooner,later,before,after,most of,less,more,  اینها کلماتی هستند که بسیار باعث اشتباه می شوند. در نهایت اگر قسمتی از صورت سوال در متن به طور کلی ذکر نشده است جواب NOT GIVEN است. هیچگاه سعی نکنید برای خودتان نتیجه گیری عجیب کنید اگر موردی در متن نباشد و شما در جواب از کجا معلوم نتوانید پاسخ را از متن بدهید به طور عمومی جواب not given است.

سوال نمونه:

در زیر من یک نمونه از اینگونه سوالات را آورده ام. مواردی که به رنگ زرد مشخص شده اند کلمات کلیدی و مواردی که به رنگ قرمز در سوالات و متن مشخص شده اند موارد بسیار کلیدی هستند که سریع شما می توانید بدون خواندن متن آنها را تقریباً پیدا کنید. در صورتی که در خصوص جواب ها و نوع پاسخ گویی سوالی دارید در قسمت نظرات بیان کنید تا اشکالات شما را تا حد امکان رفع کنم.

text 1

text 1

questions 1

questions 1

answers 1

answers 1

IELTS-Reading-Practice-true false NG