اسپیکینگ، نمره در دست Examiner

 

آخرین قسمت امتحان آیلتس و یا شاید گفت اولین قسمت ( بسته به اینکه امتحان اسپیکینگ شما پیش از امتحان کتبی باشد یا بعد از آن) مهارت speaking  است. این مهارت به خودی خود آنچنان پیچیده نیست اما به دلیل اینکه اکثر زبان آموزان فرصت و یا شخصی را ندارند که با او به تمرین مکالمه بپردازند این مورد نیز بعضاً برای بسیاری از داوطلبین کمی مشکل می باشد. امتحان اسپیکینگ حدوداً 20 دقیقه می باشد که شامل 3 بخش کلی است. در روز امتحان شما می بایست حتماً با خود یک کارت شناسایی که معمولاً پاسپورت است را ببرید. در بعضی موارد که آقایان به دلیل خدمت سربازی دارای پاسپورت نمی باشند می توانند با هماهنگی قبلی کارت ملی خود را ببرند. توصیه می شود که شما 15 دقیقه قبل از شروع امتحان در محل برگزاری حاضر باشید اما سعی کنید زیاد هم زودتر نروید.

با لبخند وارد اتاق شوید

بعد از خواندن اسم شما، شما وارد یک اتاق شده و در آنجا کارت هویت خود را به ممتحن می دهید. معمولاً در حال حاضر examinerهای مکالمه در سنتر های ایران ، افراد ایرانی هستند و در نتیجه خیلی نگرانی بابت لهجه افراد نداشته باشید اگرچه که افرادی هستند که باز هم با لهجه غلیظ بریتیش ممکن است با شما صحبت کنند. examinerهای اصلی امتحانات آیلتس همگی افراد خبره و آموزش دیده هستند و با اصول اولیه یک مصاحبه خوب آشنایی کافی را دارند. اما به هر حال تفاوت هایی نیز در خل و خو و نوع پیشبرد جلسه دارند که غیر قابل انکار است. بعضی با لبخند از شما استقبال می کنند و بعضی با چهره و رفتاری جدی. نوع پوشش شما تاثیری در امتیاز دهی به شما ندارد اما بهتر است که یک لباس ساده و تمیز به تن داشته باشید. بعد از معرفی ، امتحان گیرنده از شما خواهد پرسید که شما را چه صدا کند که اکثر مواقع همان اسم اصلی شما به نظرم بهتر است. پس از آن با زدن دگمه ضبط صدا امتحان شروع می شود و از این به بعد جواب های شما مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نیازی نیست همواره واقعیت را بگویید

 

مواردی که در این مهارت دارای اهمیت می باشند و نمره شما را تعیین می کنند شامل lexical resource یا همان دایره لغت شما، Fluency and coherence که در واقع روان صحبت کردن شما،Grammar range and accuracy که در واقع ساختارهای گرامری مورد استفاده و نیز درست و بدون غلط صحبت کردن، pronunciation یا همان تلفظ و بالا و پایین کردن استرس جملات نه لهجه است. اگر چه به نظر می رسد که لهجه نیز در بعضی موارد دارای نمره مازاد برای شما است.به طور کلی بدانید که شما می توانید به راحتی در این امتحان خلاف واقعیت را بگویید. تنها در مواردی که بسیار حرف شما بی منطق باشد شاید ممتحن به این نتیجه برسد که شما سوال را متوجه نشدید مثلاً اگر به شما بگوید سال دیگر به چه مسافرتی می روید و شما بگویید به کره مریخ! این جواب نا معقول است. بهتر است که با مصاحبه کننده دارای ارتباط چشمی باشد eye contact و به او نگاه کنید. سعی کنید استرس خود را نشان ندهید درست است که این موارد جزء موارد امتحانی نیستند اما به هر حال به نظر می رسد ناخودآگاه این موارد به تسلط یا عدم تسلط شما بر روی موارد مطرح شده تاثیر بگذارد.

بخش اول

امتحان به طور کلی شامل 3 بخش کلی است. بخش اول که حدوداً 5 دقیقه طول می کشد در مورد سوالات عمومی و مختص به شخص شماست. این سوالات در غالب موارد با سوالاتی در خصوص محل زندگی، شغل و یا درس شما شروع می شود. شما می بایست به سوالات به صورت نسبتاً کوتاه پاسخ دهید اما نه خیلی کوتاه در حد 2 کلمه! بعد از این قسمت که سوالاتی در خصوص زندگی شما پرسیده شد از جمله غذای مورد علاقه، ورزش، کتاب، فیلم، حیوانات و … وارد بخش دوم می شوید.

بخش دوم

در این بخش به شما یک کارت داده می شود که بر روی آن یک سوال نوشته شده است و از شما خواسته شده است که مواردی که به صورت بولت زیر آن مطرح شده است را نیز در صحبت های خود بگنجانید. همچنین به شما یک دقیقه زمان داده می شود که اگر خواستید با قلم و کاغذی که در جلوی شما است یادداشت برداری کنید. در پست های بعدی در خصوص نوع اجرای هر چه بهتر این موارد به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. باردیگر مواردی که در این کارت های دیده می شود مربوط به شخص شماست. به عنوان مثال آخرین مسافرتی که رفتید را توصیف کنید و مواردی چون اینکه با چه کسی رفتید ، چه کارهایی کردید، کجا بود و چه چیز برای شما از همه بیشتر خوشایند بود را ذکر کنید. شما می بایست بین 1:30 تا 2:00 دقیقه بدون مکث صحبت کنید. به یاد داشته باشید که کارت سوال از شما گرفته خواهد شد در نتیجه نت برداری مهم است. سعی کنید تا وقتی که ممتحن از شما نخواسته حرف زدنتان را ادامه دهید. در صورتی که امتحان گیرنده از شما بخواهد که دیگر صحبت نکنید مورد بدی نیست بلکه اگر از شما انتظار داشته باشد که بیشرت صحبت کنید اما شما صحبت خود را تمام کنید باعث می شود که نمره از دست دهید. مورد دیگر اینکه شما نیاز نیست همه موارد بولت شده در زیر سوال را پوشش دهید این موارد برای کمک به شما است و کلاً شاید کمکی باشد که شما زیاد فکر نکنید که چه باید بگویید اما الزامی نیست.

قسمت سوم

در قسمت سوم در خصوص صحبتی که شما کردید از شما سوالاتی به طور عمومی و کلی می شود. این بار دیگر سوالات در خصوص شما نیست و از دید کلی است. و به نوعی شما با مصاحبه کننده وارد یک بحث می شوید. شاید شما جوابی را بدهید و باردیگر مصاحبه کننده سوال دیگری را مطرح کند و یا جواب شما را به چالش بکشد. این بخش هم بین 5 تا 7 دقیقه معمولاً به طول می انجامد. این بخش کمی چالش برانگیز تر است زیرا شما باید جواب های قانع کننده ای را بدهید و به نوعی از پاسخ های خود دفاع کنید.

و نهایتاً نمره شما توسط فرد امتحان گیرنده ارزیابی می شود.