Writing کابوس داوطلبین

سومین مهارتی که در امتحان IELTS مورد سنجش قرار می گیرد مهارت نوشتاری یا همان Writing است. این مهارت برای دو ماژول general , academic کمی متفاوت است. به طور کلی برای هر دوی این دو نوع امتحان قسمت writing دارای دو قسمت کلی به نام های تسک 1و2 می باشد. تفاوت موجود در Task 1  می باشد که در حالت آکادمیک این مورد شامل یک گزارش و report از انواع نمودارها، جداول و رویه ها می باشد در صورتی که در حالت جنرال این مورد شامل نوشتن یک نامه می باشد. برای دو قسمت این مهارت شما 1 ساعت فرصت دارید که به طور کلی معمولاً 20 دقیقه برای قسمت یک و حدود 40 دقیقه برای قسمت دو در نظر گرفته می شود. در قسمت task 1 شما می بایست حداقل 150 کلمه در متن خود به کار ببرید. برای نوشتن متن ها شما این امکان را دارید که هم از مداد و هم از خودکار استفاده کنید اما توصیه بر این است که برای تمییزی بیشتر و با توجه به اینکه امکان استفاده از لاک غلط گیر را ندارید حتماً از مداد و پاک کن استفاده کنید.

به قسمت دوم task 2   بیشتر اهمیت دهید

لازم به ذکر است که در هر دو نوع ماژول آکادمیک و جنرال نمره قسمت دوم ( task 2) دو برابر قسمت تسک یک می باشد و بدین منظور شما می بایست تمرینی بیشتری را برای این قسمت اختصاص دهید. در قسمت task 2 از شما خواسته می شود که یک مقاله در خصوص موضوع داده شده بنویسید. این مقاله می بایست حداقل 250 کلمه باشد و می بایست در خصوص ساختار آن بسیار محتاط و مطمئن پیش بروید. نهایتاً پاسخ های شما توسط مصحح خوانده شده و نمره ای به طور کلی از 1 تا 9 به مهارت نوشتاری شما داده می شود. لازم به ذکر است که مواردی که در نوشتار شما مورد سنجش قرار می گیرند شامل 4 دسته می باشند. این 4 دسته عبارتند از گرامر (Grammar), لغات(lexical)، یکپارچگی و روانی ( Coherence and Cohesion), پاسخ گویی به سوال (Task achievement).

رایتینگ ها در استرالیا صحیح می شوند

متاسفانه چند سالی است که رایتینگ های داوطلبین در ایران صحیح نشده و اوراق به کشور استرالیا فرستاده می شوند. به همین دلیل استاندارد های اساتید بسیار سختگیرانه و بعضاً نا معقول است و این مهارت در بین کلیه مهارت های مورد سنجش عموماً سخت ترین محسوب شده و برای گرفتن نمرات بالا زبان آموزان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. تعدادی از سوالات مربوط به این بخش را در قسمت سوالات متداول (FAQ ) پاسخ داده ام.

نگران نباشید با هم به طور دقیق و استاندارد پیش خواهیم رفت

در پست های بعدی به صورت بسیار جزئی موارد مهم در این مهارت را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. انواع موضوعات را با هم خواهیم نوشت و به طور بسیار دقیق و جزئی نمونه های استاندارد را تحلیل می کنیم تا بفهمیم که یک مقاله خوب و یک نمونه مناسب از چه ویژگی هایی برخوردار است. نهایتاً باید ذکر کنم که یکی از مهمترین عوامل که شما می بایست در نظر داشته باشید این است که شما می بایست نوشته های خودتان را با موارد استاندارد و دارای نمره بالا مقایسه کنید و سعی کنید تفاوت ها را پیدا کنید و آنها را تصحیح کنید. از طرفی خواندن صرف این نمونه ها نیز کمکی به شما نمی کند و دست به قلم شدن تنها راه پیشرفت شما در امر نوشتن متن های مناسب و با نمره بالا است.