نمونه رایتینگ ها را از کجا بدست آوریم؟

به طور کلی نمونه رایتینگ های نمره دهی شده در سایت های مختلف من الجمله معتبر بسیار زیاد شده است. بسیاری از این نمونه ها به طور تقریبی و بر اساس دانش کافی نمره دهی نمی شوند. به شخصه فکر می کنم استفاده از sampleهای خارجی معتبر مناسب تر و قابل اعتمادتر است. سایت هایی چون اگزمینر سایمون یا سایت خانم لیز و بسیاری سایت های دیگر که در زمینه امتحان آیلتس مشغول به کار هستند اکثراً نمونه های خوبی را قرار می دهند.

من هم سعی می کنم از جاهای کمتر شناخته شده برای شما مواردی را نه فقط در خصوص رایتینگ بلکه برای سایر مهارت ها نیز مهیا کنم و در سایت قرار بدهم. امروز هم یک نمونه از writing task 1 آیلتس که توسط موسسه ieltsblog تصیح شده است را برای شما قرار می دهم.

چگونه بایستی یک sample IELTS  را بخوانیم؟

پیشنهاد من این است که ابتدا شما اگر برایتان ممکن است و در پروسه آمادگی برای امتحان هستید، sample IELTS را بردارید و خودتان به سوال آن پاسخ دهید. حال این می تواند یک نمونه رایتینگ باشد و یا یک نمونه اسپیکینگ و …. سپس نمونه داده شده را بردارید و بخوانید و با موردی که خودتان پاسخ دادید مقایسه کنید. مواردی که احساس می کنید بسیار با پاسخ شما متفاوت است و یا به نظرتان بسیار کلمات خوبی به کار رفته است را در جایی یادداشت کنید.

این بهترین روش است اما اگر وقت کافی برای این کار را ندارید، بهتر است که نمونه را بخوانید و آن را برای خودتان آنالیز کنید. به عنوان مثال در یک نوشته رایتینگ آیلتس می بایست آنالیز نوع سوال، تعداد پاراگراف، نوع جهت گیری نویسنده، نوع تقسیم بندی ارائه مطالب در هر پاراگراف را تعیین کنید. لغات مناسبی که به صورت کالوکیشن یا همجایگاه استفاده شده است را مد نظر قرار دهید. گرامر و ساختارهای به مراتب کمتر دیده شده را الگو برداری کنید. نوع پاسخ دهی به TaSK Response را با دقت تجزیه و تحلیل کنید.

آنالیز تسک 1 رایتینگ آکادمیک ( چرخه یا دیاگرام)

یکی از مواردی که در تسک 1 امتحان آیلتس آکادمیک به چشم می خورد نمودارها و گراف ها هستند که بسیار هم احتمال رخ دادن آنها در امتحان اصلی زیاد است اما یک حالت دیگر که به ندرت دیده می شود و نیز زبان آموزان را کمتر تجزیه تحلیل و بررسی می کنند نوع دیاگرام و یا چرخه است. این مدل اصولاً با احتمالی حدود 25% در امتحان ها دیده می شود. برای همین شما نیازی نیست به اندازه حالات دیگر روی آن سرمایه گذاری کنید. اما به هر حال این نوع نیز در امتحان ها دیده شده و به دلیل ماهیتی که دارد معولاً برای زبان آموزان سخت تر است. امروز یک مورد خوب از این نوع را با هم بررسی می کنیم.

sample-line-graph

sample-line-graph

مراحل کلی نوشتن یک رایتینگ خوب برای تسک 1

به طور کلی یک رایتینگ تسک 1 خوب در ماژول جنرال IELTS دارای سه قسمت کلی است. قسمت اول شامل یک مقدمه است که به طور کلی ماهیت گراف و یا جدول و نمودار داده شده را مشخص می کنیم. در همان پاراگراف سپس یک نمای کلی از داده های داده شده را توضیح می دهیم. مثلاً می گوییم به طور کلی در طول مدت داده شده موارد افزایشی بودند به جز مورد بتا. حال در پاراگراف بعدی می بایست موارد مهم را به صورت مقایسه ای نه تک تک  بررسی می کنیم. مثلاً دو مورد که هر دو عموماً افزایشی بودند را با هم و دو مورد دیگر که حدودً کاهشی بودند را باهم. تقسیم بند دست خود شماست که بهترین حالت کدام است. بیشترین مقادیر ، کمترین ها ، بالا و پایین شدن ها و … را باید مسلماً ذکر کنیم.

در نهایت هم معمولاً یک جمع بندی بسیار کوتاه خواهیم داشت اما به هیچ وجه شما نباید بر اساس تفکر شخصی خودتان نتیجه گیری را انجام دهید. مثلاً تعداد ماشین در طول یک مدت زیاد شده است چون مردم وضع اقتصادی بهتری پیدا کردند . این موارد به هیچ وجه نباید در نوشته شما دیده شوند و انتظاری که از شما می رود این است که به بهترین شکل داده های نمایش داده شده را توضیح دهید. لازم نیست تمامی موارد را ریز به ریز ذکر کنید و انتخاب موارد مهم خود دارای امتیاز است.

caterpillar

caterpillar

فرق حالت دیاگرام با نمودارها

یک خلاصه ای از مدل نوشتن تسک 1 آکادمیک writing را در امتحان IELTS برایتان شرح دادم تا به این مرحله برسم. در حالت تصویری یا چرخه موضوع کمی متفاوت است. شما می بایست تمامی مراحل نمایش داده شده را به طور کامل شرح دهید این مهمترین تفاوت است. قسمت متفاوت دیگر این است که شما با اعداد و ارقام سروکار ندارید و بعضاً باید از دایره لغات خوبی برخوردار باشید تا بتوانید نمره بالایی را کسب کنید. استفاده مداوم از یک سری لغات تکراری در یک نوشته باعث می شود که ممتحن نمره قسمت لغات شما را کم بدهد. مثلاً اگر سوال در خصوص چرخه تبدیل کرم ابریشم به پروانه باشد شما باید تا حدودی لغاتی مربوط به این موضوع را بدانید. اگرچه در بسیاری موارد در هر مرحله نوشته کوچکی کنار عکس ها هست که به شما کمک خواهد کرد.

موضوع موردی که امروز من هم گذاشتم در خصوص جمع آوری آبهای باریده شده باران، تسویه آن و استفاده در آب شرب است. حال مثلاً شما می دانید آب شرب به انگلیسی چه می شود؟ یا مثلاً در ذهن خود می دانید که ناودان و یا لوله های جمع کننده آب باران را چه می گویند؟ برای مخزن چند کلمه متفاوت بلد هستید؟ برای آب های پسماند و فاضلاب چطور؟ اگر جواب بیشتر این موارد را می دانید شما یک نوشته خوب را به راحتی می توانید بنویسید. 

نمونه رایتینگ با نمره کسب شده 8.5

در زیر نمونه رایتینگ را می توانید دانلود کنید و مطالعه فرمایید. به نظر شخصی من این نوشته تا حدی ساده نوشته شده اگرچه که  بسیار روان و از لغات بسیار مناسب در آن استفاده شده. من اگر می خواستم به این مورد نمره بدم اگرچه که شاید خودم نتوانم آن را ارتقاء بدهم، ولی نمره ای در حدود 8 می دادم. این نظر هم بنا به نمونه های دیگری است که خوانده ام اما به هر حال این روزها ما همه محتاج یک نمره 7 ناقابل هستیم که بسی هم سخت شده است و نمره 8 یا 8.5 بسیار نمره خوبی است.

در ضمن به شما اطمینان می دهم که نمره داده شده نهایتاً نیم نمره ممکن است بالا یا پایین داده شده باشد زیرا موسسه ای که این مورد را صحیح کرده خود تعدادی از معلمان native  از کشور استرالیا هستند و قابل اطمینان ترین نوع تصحیح رایتینگ را این روزها با مبلغ مناسب انجام می دهند. امیدوارم برایتان مفید باشد.

دانلود:

rain purifying-task 1 diagram